Ušime si vlastné rúško proti koronavírusu

V dnešnom blogu budeme reagovať na akutálnu výzvu v podobe koronavírusu. Povieme si, aký zmysel má nosiť rúška, ako si podomácky vyrobiť vlastné rúško a ako sa rúšok čo najekologickejšie zbaviť.

Prečo nosiť rúšky?

Určite ste sa už aspoň raz stretli s vysvetlením, prečo nosiť rúško, len pre úplnosť si dovolím v krátkosti zopakovať, že nosenie rúšky slúži hlavne na ochranu a to jednak Vás a jednak Vaše okolie. Pokiaľ ste infikovaný vy, o čom niekedy ani nemusíte vedieť, rúška môže ochrániť ostatných do infikovania sa a naopak, pokiaľ je vírusom infikovaný niekto vo Vašom okolí, rúška Vám poslúži ako základná ochrana pred nakazením sa. Žiadna rúška nefunguje stopercentne, no bez rúšky ste omnoho zraniteľnejši, ako s ňou, a preto je potrebné ju v týchto dňoch (vo vlastnom záujme ako aj v záujme ostatných) nosiť.

Ako si vyrobiť domácu rúšku

Pre tých, čo si chcú z rôznych dôvodov rúšku podomácky vyrobiť, odporúčame tento návod na artmama: https://artmama.sme.sk/sitie/ako-usit-rusko-pre-dieta-aj-dospeleho-postup-sablony . Nám sa zdal ďaleko najjednoduchší a najekeftívnejší.

Pokiaľ ide o materiál, vo viacerých mediách boli publikované testy na spoľahlivosť jednotlivých materiálov použitých na výrobu rúšky. Niektoré materiály, ktoré boli efektívne na zachytenie častíc, zlyhali pri elasticite a prichytení sa na tvár, a naopak, materiály, ktoré viac prepúšťali, sa lepšie prispôsobili tvári a znížili tak riziko prieniku častíc z boku tváre. V oboch porovnaniach sa ale dobre umiestnila kuchynská utierka, ktorú máme doma takmer všetci. Všeobecne ale platí, ako bolo uvedené vyššie, že lepšie aspoň nejaké rúška, hoc aj ušitá zo starej obliečky, ako žiadna.

Dezinfekcia nadovšetko

Použité rúšky, a prípadne aj látkové rukavice, môžete oprať na vysokej teplote/vyvariť a podľa potreby aj prežehliť, aby ste mali úplnú istotu, že všetky choroboplodné zárobky boli zničené. Pri dezinfekcii ale nezabudnite zohľadniť materiál, napríklad gumičky v rúškach prevarenie pravdepodobne neprežijú.

A čo s použitou rúškou…

V súvislosti so zvýšeným užívaním jednorázových ochranných pomôcok sa začínajú objavovať informácie z viacerých krajín o nadmernom znečistení riek, pláží a morí plastovými rúškami a rukavicami, na čo najviac dopláca morská fauna, ktorá si tieto objekty mýli s potravou. Je teda mimoriadne dôležité pristupovať zodpovedne nielen k samotnej ochrane, ale aj k následnej lividácii pomôcok.

Pokiaľ chceme použitú rúšku správne zlikvidovať, musíme v prvom rade posúdiť, či môže byť rúška kontaminovaná alebo nie. Kontaminovaná rúška je totiž považovaná za nebezpečný odpad a v žiadnom prípade sa nesmie vyhodiť do komunálneho odpadu.

Pokiaľ ste vy sami chorý alebo sa pohybujete v prostredí s väčším počtom nakazených, považujte rúšku za kontaminovanú. Pokiaľ nie ste chorý alebo sa nepohybujete v rizikovom prostredí, rúška nemusí byť kontaminovaná a môžete ju považovať za obyčajný odpad. Ak si nie ste istý, stavte na istotu, a rúšku radšej považujte za kontaminovanú.

Kontaminové rúšky, teda nebezpečný odpad, je potrebné zaniesť na špeciálne určené miesto, ktoré je načastejšie na zbernom dvore vo Vašej obci. Pre istotu sa obráťte na Vašu obec, kde Vám určite poradia viac.

Nekontaminované rúšky môžete vyseparovať, a to podľa toho, z čoho sa skladajú. Najčastejšie pôjde o kombináciu viacerých materiálov (bavlna, umelá tkanina a guma), pričom takáto rúška patrí do zmesového odpadu. Pokiaľ máte čisto bavlnené rúšky, môžete ich skompostovať, bavlna sa v komposte rozloží. Urobte tak ale v prípade, že ste si naozaj istý, že rúšky nie sú kontaminované.

Vyššie uvedené platí rovnako aj pre rukavice.

Praktické rady

Najpraktickejší postup sa nám javí byť nasledovný. Po každom výlete mimo Váš domov zahoďte rukavice a rúšku do vopred pripravenej tašky, kde ich budete priebežne zbierať.

Ak používate látkovú rúšku/rukavice, celý obsah tašky operte a prípadne aj ožehlite. Ak už Vám viac neposlúžia, vyhodťe ich podľa materiálu do zmesového odpadu alebo skompostujte.

Ak používate jednorázové pomôcky, ktoré sú alebo môžu byť kontaminované, tašku zaviažte, označte slovom „NEBEZPEČNÝ ODPAD“ a zaneste na určené miesto. Ak nie sú kontaminované, tašku taktiež zaviažte a vhoďte do nádoby na zmesový odpad.

Hlavne pevné zdravie v týchto turbolentných časoch praje

OZ PESTREC

Pridaj komentár