Sme osadníci vol. 2: Nemám odhad ani miery

Pestrec/ 3 apríla, 2019/ Sme osadníci

Život na štáloch je krásny. Ale ja mám problém s odhadom. Je to istotne ovplyvnené akčnosťou mojej rodiny, v ktorej má každý člen na deň vymyslených aspoň 5 dôležitých aktivitít (a ešte jednu záložnú, keby zostalo trochu času). Tak nejak fungujem aj ja, bez ohľadu na 8. mesiac tehotenstva, ktoré si mimochodom užívam celý čas v úplnej vnútornej a aj fyzickej pohodičke. Veď bábätko vedelo, komu bude robiť 9 mesiacov spoločnosť 🙂

Aby som sa vrátila k veci. A k času. Ten spomínaný čas tu plynie naozaj inak, pomalšie a zároveň máte pocit, že ste jeho pánom, môžte si ho naplniť čím koľvek chcete. Ale pozor, čím koľvek je aj treba! A tu je ten môj časový odhad.

Je zaujímavé, že určitá časť ľudí má pocit, že bývanie na chalupe predstavuje nepretržité sledovanie oblohy, popíjanie vína (a iných nealkoholických nápojov), filozofovanie o živote, a tak pohodobne. Skrátka nepretržitá romantika. (Teraz čakáte, že Vám to vyvrátim, že? :)) No, je to aj tak 🙂 Všetko to k tomu patrí, ale až keď máte narúbané drevo, zakúrené, navarené, niečo opraté, poliate rastlinky v skleníku, pohnojené políčka, opravený bojler, a tak podobne. Skrátka, práca sa tu vždy nájde. Ja síce nie som fanúšikom slova práca. Evokuje mi povinnú (zväčša nudnú) prácu za účelom získania finančných prostredkov. Tieto všetky aktivity a aktivitky na chalupe vnímam skôr ako príjemnú náplň dňa :))

Človek by si však myslel, že po určitej dobe už budem mať aký-taký časový odhad týkajúci sa trvania jednotlivých aktivít. To mi však nejde. Zväčša ich podcením tak v lepšom prípade aspoň o polovicu. Napr. také sadenie jahod. Znie to síce ako čistá romantika, ale to len tých 5% aktivity keď neodkopávate gracou presilné trsy divokej trávy, bylín a iných (ne)burín. Po vypletí trsov tráv, nanosení nejakej tej zeme a kompostu, obrúbení záhonu sa dostanete aj k tej jahodovej časti. Podobne vyzerala aj stavba skleníka, ktorý dopraviť na štále bola jedna z najväčších logistických úloh nášho doterajšieho pobytu. Rovnako aj postavenie bylinkovej špirály s nanosením zeminy, príprava na časť so včielkami, štiepkovanie a podobne.

Okrem týchto milých aktivít na dvore sa samozrejme venujem domácemu vareniu a zásobovaniu. Kváskovať som prestala. Vďaka skvelej pekárni v meste a zásobami v mrazáku som si povedala, že hoci je to krásne, nikomu som neublížila, aby som musela byť 1000% gazdiná.

Musím povedať, že zaváranie ma úprimne veľmi baví, najmä pohľad do plnej komory s mnohofarebnými pohármi plných zeleniny, ovocia, bylín, rôznych olejov a iných vecí, na ktoré zabudnem dať štítok. Viem, že mnohí pokladajú zaváranie za nie cool aktivitu, ale ja na ňu nedám dopustiť. Ale aj pri týchto bohumilých aktivitách nemám miery. Rastie medvedí cesnak, nazberáme nie jeden kôš, ale dva, nech nám pesto zostane čo najdlhšie. A potom pri tom stojíme tak 3 hodinky. V záhrade je to trošku iné. Jednak Vám to padá na hlavu, je Vám to ľúto nechať tak, treba to spracovať! Už ste rozdali kade komu, voláte ľudí na oberačku, ale stále je tých jabĺk, čerešní, hrušiek, … plno. Namrazené, nasušené, naložené ešte zavariť. Tradične sa počet pohárov začína na 15+.

Takže popri bežných činnostiach zabezpečujúcich komfort, teplo, stravu a také iné milé veci, si ešte niečo majstrujeme, šijem aj mimo zákazok, servítkujem, čítame, sledujeme dianie, dokumenty a tak pekne žijeme. Akurát sa niekedy poobede zastavím, poviem si, že nie som normálna, mohla by som si vymyslieť toho nabudúce menej, aspoň sa potom dostanem k tomu ležaniu na lehátku, pozeraniu na nebo a popíjaniu nejakého toho nápoja. 🙂

Ale učím sa!

Share this Post

1 Comment

  1. Krásne napísané, Žofka.
    Držíme palce a modlíme sa, aby si prežila pôrod s pocitom, že aj keď je ťažký, je to najkrajšia časť života každej ženy. Prajeme zdravie a pohodu Tebe i bábätku. A dajte vedieť…..

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*