Moje zážitky z tmy

Pestrec/ 19 marca, 2019/ Pestrô

Rád by som sa s vami podelil o moje dojmy a zážitky z pobytu v tme.

Táto “moja tma” sa konkrétne nachádzala v Zaježovej, vo vzdelávacom centre, kde majú k dispozícii dva domčeky na pobyt v tme a jeden odľahlý domček na pobyt v ústraní a samote.

A aké to bolo? Úžasné !!! Nechcem sa priveľmi rozpisovať, nakoľko je to vždy pre každého individuálna skúsenosť, len si dovolím uviesť tri veci, ktoré má zaujali:

Je úžasné, ako vie čas rozdielne plynúť (pozdravujem Alberta E.)

Prvý deň v domčeku sa stráášne ťahal, mal som pocit, že na mňa môj sprievodca pobytom zabudol a že už musí byť minimálne druhý, ak nie tretí deň. Jednoducho niekedy sa na svoje vnútorné hodiny nedá úplne spoľahnúť.

Druhý deň už ale plynul o poznanie rýchlejšie, a tretí deň mi ubehol ako voda.

Moja hlava zaznamenáva viac, ako som si doteraz uvedomoval.

V tme sa mi zobrazovali okrem iného veci, o ktorých som ani netušil, že sa mi niekde v pamäti uložili. Išlo okrem iného o rôzne zážitky, scénky a situácie zo života, no najmä sa mi v nej uložilo obrovské množstvo scén z televízie – filmy, seriály, atď.

Bolo až neuveriteľné, ako mala moja hlava tendenciu “zabávať ma”, keď začala nastupovať nuda. Pripadal som si, ako by som pozeral televíziu a moja hlava programy púšťala a prepínala.

Odteraz si budem dávať obzvlášť pozor, čo všetko do mojej pahltnej hlavy pustím, lebo mám pocit, že nevhodné zvolený materiál v nej môže urobiť väčšiu šarapatu, ako som si doteraz myslel.

Bolo to málo

Nie nadarmo sa odporúča absolvovať pobyt aspoň týždeň, aby ste sa vedeli dostať dostatočne hlboko do seba a prebádať vaše skryté zákutia. Ja som si vybral zatiaľ “iba trojdňový pobyt” jednak z rodinných dôvodov a tiež preto, že to bol jediný voľný pobyt v dohľadne :), a môžem povedať, že mi to nestačilo.

Ako som totiž uviedol vyššie, hlava ma zamestnávala príliš dlho na to, aby som sa mohol ponoriť hlbšie do seba. Tretí deň sa už začali objavovať prvé náznaky prieniku, a preto nabudúce budem voliť určiť týždenný pobyt.

Na záver sa rozlúčim trochou filozofie:

Je možné vidieť tmu? Je možné počuť ticho?

Share this Post

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*