EKO predsavzatia

Čo je to kompostovanie?
Kompostovanie predstavuje prírodný proces, pri ktorom dochádza k rozkladu biologických odpadov pôsobením mikroorganizmov, vody a kyslíka na kompost, čo je vlastne super úrodná podôna zložka humus.

Čo môžem kompostovať?
Do kompostéra môžete dať napr. zvyšky z ovocia a zeleniny z kuchyne, trávu, lístie, vetvy alebo odumreté rastliny. Do bežného kompostéra by z hygienických dôvodov nemali ísť najmä mäso, mliečne výrobky ako aj chemicky ošetrované potraviny.

Prečo kompostovať?
Kompostovanie má dve veľké výhody. Prvá spočíva v tom, že ak kompostujete, tak produkujete hneď o polovicu menej domácho odpadu. Biologický rozložiteľný odpad totiž tvorí cca. 40 – 60 % Vášho komunálneho odpadu. Ročne tak ide o 210 kíl bio-odpadu, ktorý nemusí skončiť na skládke, ale v podobe kompostu späť v prírode. Druhou výhodou je kvalitné hnojivo zadarmo pre Vaše rastlinky.

Nebojte sa kompostovania, ďalším pozitívom je jeho relatívna nenáročnosť. Už dávno totž neplatí, že sa dá kompostovať iba na záhradke,veľa ľudí dnes kompostuje v bytovkách alebo v priamo v bytoch.

Ako na to?
Najjednoduchšie je kompostovanie na záhrade, kde majú všetky prírodné činitele prístup k celému procesu. Pre najkvalitnejší kompost treba iba kontrolovať, aby bola mokrá zelená/dusíkatá zložka (listy, tráva) a suchá hnedá/uhlíková (vetvy, kartón) v rovnakom pomere 1:1. Kompostér sa odporúča zložiť na takom mieste, kde je polotieň a to najmä kvôli správnej vlhkosti kompostu.

Pri spoločnom kompostovaní v bytovkách, kde nie je možnosť nechať kompost vonku na zemi, je možné použiťrotačné kompostéry (vyzerajú ako predĺžená miešačka na betón), Ich výhoda je tá, že pravidelným otáčaním sa kompost dobre premiešava, čím sa zabezpečí jeho dobrá kvalita.

Pokiaľ by ste chceli vyskúšať kompostovanie v byte, tak máte viacero možností. Môžete skúsiť vermikopostér (dáždovky z Kalifornie zabezpečia rýchly rozklad odpadu a budete mať bonus v podobe dážďovkového čaju na hnojenie izbových rastlín), bokashi kompostér (rozkladu pomáhaju špeciálne baktérie), alebo elektrický kompostér. Pre tých z Vás, čo máte v byte balkón, môžete skúsiť rôzne obdoby kúpených alebo podomácky vyrobených kompostérov, ktoré fungujú na podobnom princípe ako záhradný kompostér.

A čo z toho bude?
Pokiaľ urobíte všetko tak, ako sa to robiť má, odmenou Vám bude tmavohnedý až čierny kompost, ktorý by nemal byť veľmi mokrý, skôr sypký. A mal by krásne voňať, asi ako kombinácia pôdy a ihličia. A ako sme už uviedli, kompost je vynikajúce hnojivo, ktoré má hojné využitie v záhradke no možno ho použiť aj na hnojenie izbových rastlín.

Ako vidíte, kompostovanie je v skutku jednoduché a pritom úžasné ekologické riešenie na zníženie množstva odpadu z domácnosti, ktoré Vás nestojí veľa času a pri ktorom sa môžete aj zabaviť.

Takže menej časté chodenie s odpadom a skvelé hnojivo pre Vaše rastliny praje OZ Pestrec.

V dnešnej časti ekopredsavzatí sa budeme venovať používaniu vecí z druhej ruky, tzv. second-hand. Povieme si, aký má tento spôsob užívania vecí výhody a pri akých produktoch sa s ním najčastejšie stretneme.

Prečo preferovať second-hand?
Užívanie vecí z druhej ma množstvo výhod, mne konkrétne napadli tieto tri: ekologická, sociálna a ekonomická.

O ekologickej výhode možno povedať, že používanie vecí z druhej ruky má omnoho menšiu ekologickú stopu ako nakupovanie nových vecí. Ak si požičiate alebo kúpite z druhej ruky napríklad kočík, ktorý po jeho využití posunutie daľej, namiesto potreby vyrobiť tri kočíky pre potenciálne tri rodiny, stačí vyrobiť jeden. Ako vidíte, ide o úžasnú úsporu surovín, energie a emisií.

V prípade sociálnej výhody second-handu ide o bližší kontakt s predávajúcim, ktorým má častokrát citový vzťah k veci a vie Vám o nej povedať viac než predavač v obchode, ktorý ich predáva stovky. Ja napríklad kupujem cez bazár väčšinu vecí, a s niektorými predávajúcimi sme si tak porozumeli, že sme  aj naďalej v kontakte.

No a ekonomický aspekt hádam ani nemusím bližšie rozoberať, jednoducho tým šetríte peniaze.

Ísť do sekáču nie je hanba
Ak povieme o nákupoch second-hand, väčšinou nám napadne ako prvé kupovanie oblečenia. Ľudia mali pritom v minulosti predsudky voči takémuto nakupovania najmä z obavy, že tam kúpia iba špinavé a nekvalitné šaty, a tiež preto, aby neboli považovaní za sociálne slabších. Už dávno však neplatí, že by nakupovanie v „sekáčoch“ bolo zahanbujúce. Viacerí mediálne známe osobnosti sa takýmito nákupmi chvália na sociálnych sieťach. Taktiež bežne viete zohnať čisté voňavé a kvalitné oblečenie, niektoré slovenské značky si dokonca vybudovali svoje meno na tom, že ponúkajú vyradené kúsky zo šatníka niekoho iného.

Na bazári nájdem všetko
Ďalším miestom, kde sa viete dostať k obrovskému množstvu vecí z druhej ruky, sú bazáre, najmä tie online. Nájdete tu naozaj všetko, od elektroniky, cez nábytok až po lístky na koncerty. Pokiaľ Vás odrádza nedôvera v kvalitu a stav predávanej veci, myslím, že ide o zbytočné obavy. Ja osobne som sa ešte nestretol s tým, že by som kúpil niečo nefunkčné ,a to som si cez bazár zaobstaral už desiatky vecí, napr. bicykel, kočík, nosiče na auto, vysávač atď. Zároveň viete nájsť ponuky na výrobky, ktoré sú ešte v záruke, a v prípade poruchy ich môžete reklamovať rovnako, ako novú vec kúpenú v štandardnom obchode.

Nehanbite sa požičať si
Chcete byť o krok vpred? Tak ešte predtým, ako budete niečo nové kupovať, skúste si to požičať. Je veľmi pravdepodobné, že v okruhu Vašej rodiny, kamarátov, blízkych a susedov sa nájde jogurtovač alebo badmintonová sada, ktorú potrebujete použiť raz za polrok a ktorá sa inak povaľuje niekde na najvyššej polici v garáži. Prečo si kupovať takú vŕtačku, keď sa za celý svoj životný cyklus použije priemerne iba 15 minút? S konceptom požičiavania sporadicky používaných vecí operujú tzv. knižnice vecí, kde si podobne ako knihy v knižnici môžete požičať rôzne nástroje a náradia, športové veci alebo veci do domácnosti a nemusíte ich tak zbytočne kupovať. Ide napr. o stany, šijací stroj, zmrzlinovače, pekárne na chleba a pod.

Ako začať?
Jednoducho, začnite chodiť do second-handov, kupujte si veci z bazára a nehanbite sa požičať si veci od známych. Najbližší second-hand Maxi sekáč sa nachádza na ľavej strane starej cesty smerom na Volkovce, časť Olichov, väčší výber potom nájdete v Nitre. Skúste použiť viaceré internetové portály alebo stránky na sociálnych sieťach, kde ľudia zdieľajú inzeráty na nepotrebné veci. A prípadne choďte na tzv. swap, kam prinesiete svoje staré oblečenie a namiesto neho si vyberiete nové kúsky.

Pestré požičiavanie a nakupovanie z druhej ruky praje OZ Pestrec.

V dnešnej časti sa nebudeme vyslovene venovať ekopredsavzatiam, no budeme reagovať na aktuálnu výzvu v podobe koronavírusu. Povieme si, aký zmysel má nosiť rúšky, ako si podomácky vyrobiť vlastnú rúšku a ako sa rúšok čo najekologickejšie zbaviť.

Prečo nosiť rúšky?
Určite ste sa už aspoň raz stretli s vysvetlením, prečo nosiť rúšku, len pre úplnosť si dovolím v krátkosti zopakovať, že nosenie rúšky slúži hlavne na ochranu a to jednak Vás a jednak Vaše okolie. Pokiaľ ste infikovaný vy, o čom niekedy ani nemusíte vedieť, rúška môže ochrániť ostatných do infikovania sa a naopak, pokiaľ je vírusom infikovaný niekto vo Vašom okolí, rúška Vám poslúži ako základná ochrana pred nakazením sa. Žiadna rúška nefunguje stopercentne, no bez rúšky ste omnoho zraniteľnejši, ako s ňou, a preto je potrebné ju v týchto dňoch (vo vlastnom záujme ako aj v záujme ostatných) nosiť.

Ako si vyrobiť domácu rúšku
Pre tých, čo si chcú z rôznych dôvodov rúšku podomácky vyrobiť, ponúkame jednoduchý návod.

Pokiaľ ide o materiál, vo viacerých mediách boli publikované testy na spoľahlivosť jednotlivých materiálov použitých na výrobu rúšky. Niektoré materiály, ktoré boli efektívne na zachytenie častíc, zlyhali pri elasticite a prichytení sa na tvár, a naopak, materiály, ktoré viac prepúšťali, sa lepšie prispôsobili tvári a znížili tak riziko prieniku častíc z boku tváre. V oboch porovnaniach sa ale dobre umiestnila kuchynská utierka, ktorú máme doma takmer všetci. Všeobecne ale platí, ako bolo uvedené vyššie, že lepšie aspoň nejaké rúška, hoc aj ušitá zo starej obliečky, ako žiadna.

Dezinfekcia nadovšetko
Použité rúšky, a prípadne aj látkové rukavice, môžete oprať na vysokej teplote/vyvariť a podľa potreby aj prežehliť, aby ste mali úplnú istotu, že všetky choroboplodné zárobky boli zničené. Pri dezinfekcii ale nezabudnite zohľadniť materiál, napríklad gumičky v rúškach prevarenie pravdepodobne neprežijú.

A čo s použitou rúškou…
V súvislosti so zvýšeným užívaním jednorázových ochranných pomôcok sa začínajú objavovať informácie z viacerých krajín o nadmernom znečistení riek, pláží a morí plastovými rúškami a rukavicami, na čo najviac dopláca morská fauna, ktorá si tieto objekty mýli s potravou. Je teda mimoriadne dôležité pristupovať zodpovedne nielen k samotnej ochrane, ale aj k následnej lividácii pomôcok.

Pokiaľ chceme použitú rúšku správne zlikvidovať, musíme v prvom rade posúdiť, či môže byť rúška kontaminovaná alebo nie. Kontaminovaná rúška je totiž považovaná za nebezpečný odpad a v žiadnom prípade sa nesmie vyhodiť do komunálneho odpadu.

Pokiaľ ste vy sami chorý alebo sa pohybujete v prostredí s väčším počtom nakazených, považujte rúšku za kontaminovanú. Pokiaľ nie ste chorý alebo sa nepohybujete v rizikovom prostredí, rúška nemusí byť kontaminovaná a môžete ju považovať za obyčajný odpad. Ak si nie ste istý, stavte na istotu, a rúšku radšej považujte za kontaminovanú.

Kontaminové rúšky, teda nebezpečný odpad, je potrebné zaniesť na špeciálne určené miesto, ktoré sa najčastejšie nachádza na zbernom dvore vo Vašej obci.

Nekontaminované rúšky môžete vyseparovať, a to podľa toho, z čoho sa skladajú. Najčastejšie pôjde o kombináciu viacerých materiálov (bavlna, umelá tkanina a guma), pričom takáto rúška patrí do zmesového odpadu. Pokiaľ máte čisto bavlnené rúšky, môžete ich skompostovať, bavlna sa v komposte rozloží. Urobte tak ale v prípade, že ste si naozaj istý, že rúšky nie sú kontaminované.

Vyššie uvedené platí rovnako aj pre rukavice.

Praktické rady
Najpraktickejší postup sa nám javí byť nasledovný. Po každom výlete mimo Váš domov zahoďte rukavice a rúšku do vopred pripravenej tašky, kde ich budete priebežne zbierať.

Ak používate látkovú rúšku/rukavice, celý obsah tašky operte a prípadne aj ožehlite. Ak už Vám viac neposlúžia, vyhodťe ich podľa materiálu do zmesového odpadu alebo skompostujte.

Ak používate jednorázové pomôcky, ktoré sú alebo môžu byť kontaminované, tašku zaviažte, označte slovom „NEBEZPEČNÝ ODPAD“ a zaneste na zberný dvor. Ak nie sú kontaminované, tašku taktiež zaviažte a vhoďte do nádoby na zmesový odpad.

Hlavne pevné zdravie v týchto turbolentných časoch praje OZ Pestrec.

V dnešnej časti ekopredsavzatí sa budeme venovať kupovaniu BIO a EKO produktov. Povieme si, o aké produkty ide, prečo je lepšie ich kupovať a kde ich vlastne vieme kúpiť.

Čo sú BIO a EKO produkty?
Veľmi zjednodušene možno povedať, že BIO (skrátene biologické) a EKO (skrátene ekologické) produkty sú oproti štandardným produktom šetrnejšie k životnému prostrediu. Skratka BIO sa najčastejšie spája s potravinami, skratku EKO nájdeme pri väčšom množstve výrobkov, od drogérie, cez čistiace prostriedky až po spotrebný materiál a tiež aj elektroniku.

Prečo by som ich mal kupovať?
Už som načrtol vyššie, že BIO a EKO produkty sú ohľaduplnejšie voči našej planéte a teda aj nám samotným, a to pri všetkých častiach spotrebiteľského reťazca – pri výrobe, používaní/spotrebe a likvidácii. To znamená, že pri ich výrobe sa používa menej chémie a uvoľňuje menej škodlivín, pri ich používaní nie sme vystavení množstvu nebezpečných látok a likvidácia týchto produktov nepredstavuje takú záťaž (niektoré vieme dokonca kompostovať) Aby som bol konkrétnejší: pestovanie bioparadajky nezaťažuje pôdu a jej konzumáciou nedostávame do tela toľko škodlivín ako pri jej štandardne pestovanej a striekanej sestre; ekologický čistiaci prostriedok je v prírode odbúrateľný a nie je tak agresívny pre vaše deti a štvornohých miláčikov ako bežný prostriedok.

„Je to príliš drahé a neverím tomu.“
Veľmi často sa stretávam s argumentom, že ľudia neveria tomu, že by daný produkt BIO/EKO produkt bol skutočne ekologický a vidia za tým iba snahu o vytiahnutie viac peňazí z ich peňaženky. Pravda je taká, že každý výrobca, ktorý chce pre svoj produkt používať označenie BIO/EKO, musí prejsť veľmi prísnou kontrolou, ktorá ale udelením certifikátu nekončí. Títo výrobcovia sú pravidelne ako aj námatkovo kontrolovaní. Výrobca, ktorý má produkciu BIO a neBIO potravín, musí mať striktne oddelený výrobný proces, aby nedošlo k zámene produktov. Samozrejme, k možným pochybeniam prísť môže, ale ide o zanedbateľné čísla. A pokiaľ ide o cenu, tá je vyššia z toho dôvodu, že nie je dostatočný dopyt po týchto výrobkoch zo strany spotrebiteľov. Čím viac BIO/EKO výrobkov budeme kupovať, tým bude ich cena nižšia.

Ako viem, že kupujem BIO/EKO produkt?
S označením BIO/EKO sa najčastejšie stretnete priamo v názve výrobku, keďže obchodník sa takýmito výrobkami rád pochváli. Ak to nie je náhodou očividné z názvu výrobku, pomôžu Vám logá, ktoré potvrdzujú certifikáciu výrobku. Na trhu existuje viacero log pre rôzne certifikácie, tie najčastejšie pre BIO/EKO výrobky sú nasledovné:A kde ich teda viem kúpiť?
Po celom Slovensku existuje mnoho miest, kde viete kúpiť kvalitné potraviny a výrobky už aj v kvalite BIO a EKO. Okrem väčšiny potravinových reťazcov nájdete BIO potraviny aj v bezobalových obchodoch, nákupy eko drogérie odporúčame napr. v sieti drogérii dm.

Pestré nákupy BIO a EKO produktov praje OZ Pestrec.

V dnešnej časti ekopredsavzatí si povieme prečo, ako a najmä kde nakupovať bez obalu.

Ach, tie obaly…
Väčšina produktov, ktoré môžeme dnes kúpiť v obchode, je nejakým spôsobom balená. Obal totiž plní viacero funkcií, okrem iného slúži na ochranu produktu, zagarantovanie jeho vlastností a na jeho lepšiu prepravu. Na obaly sa používajú rôzne druhy materiálov, najviac sú pritom zastúpené sklo, plast, papier a tiež aj kov. Každý obalový materiál má pritom svoje výhody a nevýhody – sklo je stále a donekonečna recyklovateľné, no energeticky náročné na výrobu a krehké; plast je flexibilný a relatívne energeticky nenáročný, no problém je jeho dopad na prírodu a pri niektorých typoch komplikovaná recyklácia; papier je prírodný a dobre recyklovateľný, no je náchylnejší na poškodenie; kov je pevný a stabilný, no veľmi energetický náročný na výrobu. Platí však, že každý obal má určitú ekologickú stopu a teda záťaž na našu planétu, ktorá sa dá eliminovať napríklad tým, že budeme kupovať bezobalovo.

Poďme na to bez obalu, alebo ako v praxi nakupovať bezobalovo
Na bezobalové nákupy musíte byť pripravení 🙂 To znamená, že pred nákupom je dobré mať pripravené vlastné tašky a vlastné vrecká (tu je už jedno, či sú papierové, plastové, látkové), aby ste v prípade potreby mohli do nich pohodlne nakúpiť.

My to robíme tak, že máme vždy „v pohotovosti“ jednu veľkú tašku, v ktorej sú viaceré menšie tašky a v jednej z nich máme aj viacero vreciek, najmä papierových a látkových. Takúto tašku nosíme stále so sebou v kufri auta, čím máme istotu, že aj v prípade neplánovaného nákupu máme tašky a vrecká po ruke. Ak sme na pešo, tak si vždy vezmeme aspoň jednu látkovú tašku a jedno/dve vrecká, ktoré nezaberú veľa miesta.

Chvíľku Vám môže trvať takýto systém zabehnúť, no po určitom čase to už budete robiť automaticky.

Vedeli ste, že obaly tvoria v priemere 70,85 % odpadu v separovanom zbere?

Miesta, kde môžete nakúpiť bez obalu
Po celom Slovensku nájdete aj špecializované bezobalové obchody, kam si donesiete svoje obaly, do nich si naberete potraviny/načapujete drogériu, tovar Vám odvážia a teda zaplatíte iba za to, čo reálne (s)potrebujete.

Nakoľko je bezobalové nakupovanie čoraz viac v móde, do určitej miery viete bezobalovo nakúpiť už aj v štandardných obchodoch, treba však rátať s menším sortimentom oproti vyššie uvedeným špeciálnym obchodom. V našej ekonomike však platí, že dopyt vytvára ponuku a preto bezobalovým nákupom zatlačíte na predajcov, aby takýto predaj viac podporovali a propagovali.

A čo ak nemám možnosť nakúpiť bez obalu?
Pokiaľ náhodou nastane situácia, že nemáte po ruke vlastné obaly, alebo daný obchod bezobalový predaj nepodporuje, môžete postupovať nasledovne.

V prvom rade zvážte, či skutočne potrebujete daný produkt v obale – typickým príkaldom sú banány, ktoré naozaj do plastového vrecka baliť nemusíte. Ak chcete kúpiť produkt, ktorý je v rôznych obaloch, siahnite po papierovom alebo sklenenom obale – v prípade piva sú ideálnou voľbou vratné sklenené fľaše. Ak nemáte svoju vlastnú tašku, prípadne vrecúško, kúpte si to z papiera, alebo si v obchode požiadajte o kartónovú krabicu, ktorých majú určite neúrekom. Niektoré obchody predávajú tašky z recyklovaného plastu, ktoré Vám v prípade zničenia vymenia bezplatne za nové.

Pestré bezobalové nákupy praje OZ Pestrec.

V dnešnej časti ekopredsavzatí sa zameriame na cestovanie spojené s spoznávaním okolitých krás, teda na lokálne cestovanie.

Nielen z donútenia
Lokálne cestovanie začína byť posledné roky čoraz viac v móde. Súčasný boom súvisí samozrejme aj so súčasnou zdravotnou situáciou spojenou s koronavírom a obmedzením voľného pohybu cestovateľov, keď si mnohí museli zrušiť plánované cesty do exotických destinácíí a namiesto toho zvolili dovolenku na Slovensku alebo v okolitých krajinách. Ako si však ukážeme v tomto článku (konkrétne na troch príkladoch), vôbec si nemusíte zúfať, nakoľko aj lokálne cestovanie toho má veľa čo ponúknuť.

Objavovací pohľad
Dovolím si tvrdiť, že väčšina z nás navštívila množstvo exotických destinácií na rôznych kontinentoch, ale v lese oproti nášmu rodnému domu sme sa nikdy pozrieť neboli. Ide pritom o skvelú možnosť ako objaviť doposiaľ neznáme miesta vo Vašom okolí, poprípade oprášiť Vaše staré spomienky z miest, kam ste chodili ako malé deti s rodičmi alebo starými rodičmi. Pokiaľ ste sa práve čerstvo presťahovali, berte to ako užitočnú možnosť dôkladne sa oboznámiť s Vašim novým životným prostredím.

Ekonomický pohľad
Čo sa týka ekonomického aspektu, cestovanie do blízkych destinácií má proti tým vzdialenejším tú výhodu, že s najväčšou pravdepodobnosťou pri ňom neminiete toľko peňazí. A pritom sa nemusíte obzvlášť uskromňovať. Samozrejme, batôžkové výlety s pripravenou desiatou a opekanie akýchkoľvek dobrôt pri táboráku majú svoje ohromné čaro, pričom Vašu rodinnú peňaženku nezaťažia takmer vôbec.

Ekologický pohľad
O ekologických výhodách lokálneho cestovania sa asi nemusím veľmi obšírne rozpisovať, myslím, že už väčšina ľudí ovláda tézu, že napr. také lietanie je značne škodlivé pre životné prostredie.

Vedeli ste, že spiatočný let z Indie do Ameriky má taký environmentálny dopad, ako napr. výroba jedného milióna igelitiek?

Pokiaľ ide o spôsoby dopravy (zoradené od najviac po najmenej ekologické), skúste pešiu turistiku, cykloturistiku, prepravu vlakom, autobusom a poprípade aj autoturistiku. Každá z nich má svoje osobité čaro.

Krásne spomienky
A malé pamäťové cvičenie na záver. Skúste si vybaviť vaše najkrajšie spomienky a momenty z akejkoľvek turistiky alebo dovolenky? Súvisí to s destináciou alebo s luxusom? Myslím si, že si skôr spomeniete na chvíle strávené v kruhu osôb, s ktorými Vám bolo najlepšie, pričom bolo úplne jedno, či ste boli na Bali alebo v chatke pri Liptovskej Mare. A tom by malo byť cestovanie.

Pestré lokálne cestovanie praje OZ Pestrec.

V dnešnej časti ekopredsavzatí sa budeme venovať živočíšnej výrobe a bližšie sa pozrieme na dôvody, prečo je lepšie živočíšne produkty v našom jedálníčku obmedziť, či úplne vynechať.

História živočíšnej výroby
Chov zvierat je spojený s agrárnou revolúciou a s prechodom zo zberačsko-loveckého spôsobu obživy na poľnohospodársky. V priebehu storočí sa chov čím ďalej tým viac zintenzívňoval a najväčší boom nastal v 20. storočí, najmä po 2. sv. vojne. V súčasnosti v chove zvierat dominujú veľkochovy, ktoré by sa dali charakterizovať ako čo najviac zvierat na čo najmenšej ploche.

Ekologický pohľad
Z pohľadu ochrany životného prostredia je živočíšna produkcia veľmi problematická. Tento chov produkuje obrovské množstvo emisií, okrem iného skleníkové plyny ako oxid uhličitý a metán. Chov zvierat tiež vyžaduje obrovské územia pôdy, ktorá by inak mohla byť využívaná na produkciu rastlinnej potravy. Napríklad v porovaní s vegánom potrebuje strava mäsožravca 5 až 10 krát viac pôdy. Keď sme pri produkcii plodín, zaujímavým paradoxom je to, že drvivá väčšina plodín, z nich najmä kukurica a sója, sú pestované len preto, aby nakŕmili dobytok. K relevantným údajom ešte doplním, že na 1 kg hovädzieho mäsa spotrebujete celkovo 15 000 litrov vody a pokiaľ Vás trápia výruby pralesov, tak vedzte, že za 90% z nich môže práve produkcia živočíšnych potravín.

Vedeli ste, že emisie skleníkových plynov z chovu zvierat tvoria 14-30% celkových emisíí, teda minimálne toľko, koľko tvorí celosvetová doprava?

Výživový aspekt
Vegánstvo začína byť preferovaným spôsobom výživy pre stále viac osôb. Tým, že ide o niečo relatívne nové a neznáme, majú ľudia tendenciu pozerať sa na tento spôsob stravovania skôr skepticky.
Pokiaľ sa však pozriete na objektívne dáta, v poslednej dobe vyšlo veľa štúdií, ktoré jednodznačne odporúčajú túto stravu a rovnako ju odporúča aj množstvo zahraničných dietologických, medzi nimi aj štátnych, inštitúcií.
Táto strava tiež ponúka veľké množstvo benefitov. Mnoho ľudí po prechode na stravu bez živočíšnych produktov uvádza, že sa cítia lepšie, ľahšie a majú viac energie. Zároveň sa napríklad vynechaním mlieka, ktoré by v našom jedálníčku naozaj nemalo čo robiť, podarí eliminovať množstvo chorôb spojených s trávením. Podľa odhadov je pritom 70% populácie intolerantných na mlieko, pričom iba minimum ľudí o tom aj reálne vie. Štandardné živočíšne výrobky tiež obsahujú veľa antibiotík a iných chemických látok, ktorými sú zvieratá plošne kŕmené, aby od seba navzájom neochoreli.

Často sa môžete stretnúť s tvrdeniami, že rastlinná strava nie je plnohodnotná z pohľadu obsahu vitamínov, minerálov, bielkovín, atď. Jediné, čo neviete dostať z rastlinnej stravy oproti tej živočíšnej je vitamín B12. Tu ale treba uviesť, že aj zvieratá vo veľkochovoch ho majú umelo dopĺňaný.

Vedeli ste, že 100g živočíšnych bielkovín z hovädzieho mäsa vytvorí 50 kg skleníkových plynov pričom 100g rastlinných bielkovín napr. z tofu iba 2 kg?

Pohľad utrpenia
Najhorším dopadom veľkovýroby je utrpenie, ktoré musia zvieratá dennodenne podstupovať. Predstavte si, že by ste boli odsúdení na život v ktorom nemáte naplnené základné potreby. Musíte bývať v nevyhovujúcich hygienických podmienkach a na tak malom priestore, že sa niekedy ani nemôžete otočiť. Každý deň sa potýkate s chorými a zranenými kamarátmi, ktorým asi nik nepomôže. A to hovoríme o jedincoch, pri ktorých bolo vedecky dokázané, že majú vedomie a obdobnú škálu pocitov a citov, ako my ľudia. O citoch a pocitoch zvierat vo veľkochovoch by sa dali písať celé romány, oveľa väčšiu silu má však pozrieť si všetko uvedené na vlastné oči. Existuje množstvo voľne dostupných dokumentov o živočíšnej výrobe, z tých najnovších odporúčam dokument Dominion.

Vedeli ste, že denne sú zabité približne 3 miliardy zvierat na hospodárske účely? (Áno, naozaj nejde o preklep)

Ako ďalej?
Pokiaľ sa zrovna necítite na to, že od zajtra nabehnete na vegetariánsku, príp. dokonca vegánsku stravu, nevadí. Každý má svoje tempo a každý malý krok sa počíta. Skúste napríklad na týždeň vynechať mäso a uvidíte, čo to s Vami spraví. Prípadne ďalší týždeň skúste pokračovať a vynechajte aj mlieko a vajcia a možno sa ani nenazdáte, a pri vegánstve zostanete. Fantázii sa predsa medze nekladú. A pokiaľ si Váš život bez živočíšnych produktov neviete predstaviť, kupujte aspoň zdravšie bio potraviny, ktorým som sa venoval v minulých článkoch.

Skutočne pestrú stravu bez živočíšnych produktov praje OZ Pestrec.