EKO predsavzatia

EKO predsavzatia

Čo je to kompostovanie?
Kompostovanie predstavuje prírodný proces, pri ktorom dochádza k rozkladu biologických odpadov pôsobením mikroorganizmov, vody a kyslíka na kompost, čo je vlastne super úrodná podôna zložka humus.

Čo môžem kompostovať?
Do kompostéra môžete dať napr. zvyšky z ovocia a zeleniny z kuchyne, trávu, lístie, vetvy alebo odumreté rastliny. Do bežného kompostéra by z hygienických dôvodov nemali ísť najmä mäso, mliečne výrobky ako aj chemicky ošetrované potraviny.

Prečo kompostovať?
Kompostovanie má dve veľké výhody. Prvá spočíva v tom, že ak kompostujete, tak produkujete hneď o polovicu menej domácho odpadu. Biologický rozložiteľný odpad totiž tvorí cca. 40 – 60 % Vášho komunálneho odpadu. Ročne tak ide o 210 kíl bio-odpadu, ktorý nemusí skončiť na skládke, ale v podobe kompostu späť v prírode. Druhou výhodou je kvalitné hnojivo zadarmo pre Vaše rastlinky.

Nebojte sa kompostovania, ďalším pozitívom je jeho relatívna nenáročnosť. Už dávno totž neplatí, že sa dá kompostovať iba na záhradke,veľa ľudí dnes kompostuje v bytovkách alebo v priamo v bytoch.

Ako na to?
Najjednoduchšie je kompostovanie na záhrade, kde majú všetky prírodné činitele prístup k celému procesu. Pre najkvalitnejší kompost treba iba kontrolovať, aby bola mokrá zelená/dusíkatá zložka (listy, tráva) a suchá hnedá/uhlíková (vetvy, kartón) v rovnakom pomere 1:1. Kompostér sa odporúča zložiť na takom mieste, kde je polotieň a to najmä kvôli správnej vlhkosti kompostu.

Pri spoločnom kompostovaní v bytovkách, kde nie je možnosť nechať kompost vonku na zemi, je možné použiťrotačné kompostéry (vyzerajú ako predĺžená miešačka na betón), Ich výhoda je tá, že pravidelným otáčaním sa kompost dobre premiešava, čím sa zabezpečí jeho dobrá kvalita.

Pokiaľ by ste chceli vyskúšať kompostovanie v byte, tak máte viacero možností. Môžete skúsiť vermikopostér (dáždovky z Kalifornie zabezpečia rýchly rozklad odpadu a budete mať bonus v podobe dážďovkového čaju na hnojenie izbových rastlín), bokashi kompostér (rozkladu pomáhaju špeciálne baktérie), alebo elektrický kompostér. Pre tých z Vás, čo máte v byte balkón, môžete skúsiť rôzne obdoby kúpených alebo podomácky vyrobených kompostérov, ktoré fungujú na podobnom princípe ako záhradný kompostér.

A čo z toho bude?
Pokiaľ urobíte všetko tak, ako sa to robiť má, odmenou Vám bude tmavohnedý až čierny kompost, ktorý by nemal byť veľmi mokrý, skôr sypký. A mal by krásne voňať, asi ako kombinácia pôdy a ihličia. A ako sme už uviedli, kompost je vynikajúce hnojivo, ktoré má hojné využitie v záhradke no možno ho použiť aj na hnojenie izbových rastlín.

Ako vidíte, kompostovanie je v skutku jednoduché a pritom úžasné ekologické riešenie na zníženie množstva odpadu z domácnosti, ktoré Vás nestojí veľa času a pri ktorom sa môžete aj zabaviť.

Takže menej časté chodenie s odpadom a skvelé hnojivo pre Vaše rastliny praje OZ Pestrec.

V dnešnej časti ekopredsavzatí sa budeme venovať používaniu vecí z druhej ruky, tzv. second-hand. Povieme si, aký má tento spôsob užívania vecí výhody a pri akých produktoch sa s ním najčastejšie stretneme.

Prečo preferovať second-hand?
Užívanie vecí z druhej ma množstvo výhod, mne konkrétne napadli tieto tri: ekologická, sociálna a ekonomická.

O ekologickej výhode možno povedať, že používanie vecí z druhej ruky má omnoho menšiu ekologickú stopu ako nakupovanie nových vecí. Ak si požičiate alebo kúpite z druhej ruky napríklad kočík, ktorý po jeho využití posunutie daľej, namiesto potreby vyrobiť tri kočíky pre potenciálne tri rodiny, stačí vyrobiť jeden. Ako vidíte, ide o úžasnú úsporu surovín, energie a emisií.

V prípade sociálnej výhody second-handu ide o bližší kontakt s predávajúcim, ktorým má častokrát citový vzťah k veci a vie Vám o nej povedať viac než predavač v obchode, ktorý ich predáva stovky. Ja napríklad kupujem cez bazár väčšinu vecí, a s niektorými predávajúcimi sme si tak porozumeli, že sme  aj naďalej v kontakte.

No a ekonomický aspekt hádam ani nemusím bližšie rozoberať, jednoducho tým šetríte peniaze.

Ísť do sekáču nie je hanba
Ak povieme o nákupoch second-hand, väčšinou nám napadne ako prvé kupovanie oblečenia. Ľudia mali pritom v minulosti predsudky voči takémuto nakupovania najmä z obavy, že tam kúpia iba špinavé a nekvalitné šaty, a tiež preto, aby neboli považovaní za sociálne slabších. Už dávno však neplatí, že by nakupovanie v „sekáčoch“ bolo zahanbujúce. Viacerí mediálne známe osobnosti sa takýmito nákupmi chvália na sociálnych sieťach. Taktiež bežne viete zohnať čisté voňavé a kvalitné oblečenie, niektoré slovenské značky si dokonca vybudovali svoje meno na tom, že ponúkajú vyradené kúsky zo šatníka niekoho iného.

Na bazári nájdem všetko
Ďalším miestom, kde sa viete dostať k obrovskému množstvu vecí z druhej ruky, sú bazáre, najmä tie online. Nájdete tu naozaj všetko, od elektroniky, cez nábytok až po lístky na koncerty. Pokiaľ Vás odrádza nedôvera v kvalitu a stav predávanej veci, myslím, že ide o zbytočné obavy. Ja osobne som sa ešte nestretol s tým, že by som kúpil niečo nefunkčné ,a to som si cez bazár zaobstaral už desiatky vecí, napr. bicykel, kočík, nosiče na auto, vysávač atď. Zároveň viete nájsť ponuky na výrobky, ktoré sú ešte v záruke, a v prípade poruchy ich môžete reklamovať rovnako, ako novú vec kúpenú v štandardnom obchode.

Nehanbite sa požičať si
Chcete byť o krok vpred? Tak ešte predtým, ako budete niečo nové kupovať, skúste si to požičať. Je veľmi pravdepodobné, že v okruhu Vašej rodiny, kamarátov, blízkych a susedov sa nájde jogurtovač alebo badmintonová sada, ktorú potrebujete použiť raz za polrok a ktorá sa inak povaľuje niekde na najvyššej polici v garáži. Prečo si kupovať takú vŕtačku, keď sa za celý svoj životný cyklus použije priemerne iba 15 minút? S konceptom požičiavania sporadicky používaných vecí operujú tzv. knižnice vecí, kde si podobne ako knihy v knižnici môžete požičať rôzne nástroje a náradia, športové veci alebo veci do domácnosti a nemusíte ich tak zbytočne kupovať. Ide napr. o stany, šijací stroj, zmrzlinovače, pekárne na chleba a pod.

Ako začať?
Jednoducho, začnite chodiť do second-handov, kupujte si veci z bazára a nehanbite sa požičať si veci od známych. Najbližší second-hand Maxi sekáč sa nachádza na ľavej strane starej cesty smerom na Volkovce, časť Olichov, väčší výber potom nájdete v Nitre. Skúste použiť viaceré internetové portály alebo stránky na sociálnych sieťach, kde ľudia zdieľajú inzeráty na nepotrebné veci. A prípadne choďte na tzv. swap, kam prinesiete svoje staré oblečenie a namiesto neho si vyberiete nové kúsky.

Pestré požičiavanie a nakupovanie z druhej ruky praje OZ Pestrec.

V dnešnej časti sa nebudeme vyslovene venovať ekopredsavzatiam, no budeme reagovať na aktuálnu výzvu v podobe koronavírusu. Povieme si, aký zmysel má nosiť rúšky, ako si podomácky vyrobiť vlastnú rúšku a ako sa rúšok čo najekologickejšie zbaviť.

Prečo nosiť rúšky?
Určite ste sa už aspoň raz stretli s vysvetlením, prečo nosiť rúšku, len pre úplnosť si dovolím v krátkosti zopakovať, že nosenie rúšky slúži hlavne na ochranu a to jednak Vás a jednak Vaše okolie. Pokiaľ ste infikovaný vy, o čom niekedy ani nemusíte vedieť, rúška môže ochrániť ostatných do infikovania sa a naopak, pokiaľ je vírusom infikovaný niekto vo Vašom okolí, rúška Vám poslúži ako základná ochrana pred nakazením sa. Žiadna rúška nefunguje stopercentne, no bez rúšky ste omnoho zraniteľnejši, ako s ňou, a preto je potrebné ju v týchto dňoch (vo vlastnom záujme ako aj v záujme ostatných) nosiť.

Ako si vyrobiť domácu rúšku
Pre tých, čo si chcú z rôznych dôvodov rúšku podomácky vyrobiť, ponúkame jednoduchý návod.

Pokiaľ ide o materiál, vo viacerých mediách boli publikované testy na spoľahlivosť jednotlivých materiálov použitých na výrobu rúšky. Niektoré materiály, ktoré boli efektívne na zachytenie častíc, zlyhali pri elasticite a prichytení sa na tvár, a naopak, materiály, ktoré viac prepúšťali, sa lepšie prispôsobili tvári a znížili tak riziko prieniku častíc z boku tváre. V oboch porovnaniach sa ale dobre umiestnila kuchynská utierka, ktorú máme doma takmer všetci. Všeobecne ale platí, ako bolo uvedené vyššie, že lepšie aspoň nejaké rúška, hoc aj ušitá zo starej obliečky, ako žiadna.

Dezinfekcia nadovšetko
Použité rúšky, a prípadne aj látkové rukavice, môžete oprať na vysokej teplote/vyvariť a podľa potreby aj prežehliť, aby ste mali úplnú istotu, že všetky choroboplodné zárobky boli zničené. Pri dezinfekcii ale nezabudnite zohľadniť materiál, napríklad gumičky v rúškach prevarenie pravdepodobne neprežijú.

A čo s použitou rúškou…
V súvislosti so zvýšeným užívaním jednorázových ochranných pomôcok sa začínajú objavovať informácie z viacerých krajín o nadmernom znečistení riek, pláží a morí plastovými rúškami a rukavicami, na čo najviac dopláca morská fauna, ktorá si tieto objekty mýli s potravou. Je teda mimoriadne dôležité pristupovať zodpovedne nielen k samotnej ochrane, ale aj k následnej lividácii pomôcok.

Pokiaľ chceme použitú rúšku správne zlikvidovať, musíme v prvom rade posúdiť, či môže byť rúška kontaminovaná alebo nie. Kontaminovaná rúška je totiž považovaná za nebezpečný odpad a v žiadnom prípade sa nesmie vyhodiť do komunálneho odpadu.

Pokiaľ ste vy sami chorý alebo sa pohybujete v prostredí s väčším počtom nakazených, považujte rúšku za kontaminovanú. Pokiaľ nie ste chorý alebo sa nepohybujete v rizikovom prostredí, rúška nemusí byť kontaminovaná a môžete ju považovať za obyčajný odpad. Ak si nie ste istý, stavte na istotu, a rúšku radšej považujte za kontaminovanú.

Kontaminové rúšky, teda nebezpečný odpad, je potrebné zaniesť na špeciálne určené miesto, ktoré sa najčastejšie nachádza na zbernom dvore vo Vašej obci.

Nekontaminované rúšky môžete vyseparovať, a to podľa toho, z čoho sa skladajú. Najčastejšie pôjde o kombináciu viacerých materiálov (bavlna, umelá tkanina a guma), pričom takáto rúška patrí do zmesového odpadu. Pokiaľ máte čisto bavlnené rúšky, môžete ich skompostovať, bavlna sa v komposte rozloží. Urobte tak ale v prípade, že ste si naozaj istý, že rúšky nie sú kontaminované.

Vyššie uvedené platí rovnako aj pre rukavice.

Praktické rady
Najpraktickejší postup sa nám javí byť nasledovný. Po každom výlete mimo Váš domov zahoďte rukavice a rúšku do vopred pripravenej tašky, kde ich budete priebežne zbierať.

Ak používate látkovú rúšku/rukavice, celý obsah tašky operte a prípadne aj ožehlite. Ak už Vám viac neposlúžia, vyhodťe ich podľa materiálu do zmesového odpadu alebo skompostujte.

Ak používate jednorázové pomôcky, ktoré sú alebo môžu byť kontaminované, tašku zaviažte, označte slovom „NEBEZPEČNÝ ODPAD“ a zaneste na zberný dvor. Ak nie sú kontaminované, tašku taktiež zaviažte a vhoďte do nádoby na zmesový odpad.

Hlavne pevné zdravie v týchto turbolentných časoch praje OZ Pestrec.